מה הטעם המוסיקלי שלכם אומר עליכם?

אם אתם חובבי אופרה כנראה שניחנתם בדמיון ותובנה, אם שירים אקוסטיים מדברים אליכם כנראה שאתם פטפטניים ואנרגטיים.

האם אתם מעדיפים מוסיקה מתוחכמת או פשוטה? התשובה לשאלה זו עשויה לחשוף רבות על האישיות שלכם.

אם אתם מעדיפים להאזין למנגינות ושירים פשוטים, יש סיכוי גבוה שאתם טיפוסים פטפטניים ואנרגטיים. אך אם אתם אוהבים לשמוע אופרה, כנראה שניחנתם בדמיון רב ותובנה. זו המסקנה שהגיעו אליה פסיכולוגים באוניברסיטת קיימברידג' שקיימו שני מחקרים גדולים על הקשר בין מוסיקה למבנה אישיות.

במחקרים שכללו כ 20,000 איש, הוצגו למשתתפים כ 25 קטעים מוסיקליים לא מוכרים בסגנונות שונים. בנוסף, המשתתפים מילאו סקרים שמטרתם להעריך את סוג האישיות – שכלל תכונות כמו פתיחות, מוחצנות, נכונות, נוירוטיות וכושר ארגון. צוות החוקרים ברשותו של דר. ג'ייסון רנטפרואו, מצא שתי מגמות.

על פי המחקר, אנשים בעלי אישיות 'פתוחה' יותר העדיפו להאזין למוסיקה 'מתוחכמת' יותר על פני מנגינות פשוטות. הסבר אפשרי לכך, הוא שאנשים 'פתוחים' נוטים לחבב יותר ללמוד דברים חדשים. אנשים מוחצנים העדיפו מוסיקת 'חסרת יומרות' שהיא לרוב אקוסטית ומרגיעה. המחקר גם מצא כי אנשים בעלי מזג נעים נטו להעניק ציון גבוה יותר לוידאו קליפים.

אם אתם טיפוסים אמפטיים בעלי יכולת גבוהה של הבנת מחשבות ורגשות בכם ובאחרים, בוודאי תעדיפו מוסיקה רכה ונעימה המעוררת רגשות עמוקים. אלו החובבים מוסיקה קצבית כגון קאנטרי, פופ, ומוסיקה מפסקולים, מסומנים כבעלי נכונות נמוכה להתנסות בחוויות חדשות, מוחצנים, בעלי מצפון חזק, ונוטים לראות את עצמם כבעלי משיכה, בעלי אמצעים, אתלטיים, ושמרנים מבחינה פוליטית. לעומת זאת, במידה והינכם מעדיפים להאזין למוסיקה מופשטת ומורכבת כגון מוסיקה קלאסית, ג'אז ובלוז, כנראה שאתם פתוחים יותר לרעיונות והתנסויות חדשות, ורואים את עצמכם כליברלים מבחינה פוליטית, אינטליגנטיים, ולא מאד אתלטיים.

אם אתם אוהבים תבניות ושיטתיות, והינכם בעלי הגיון בריא, אנאליטיים ומכווני מטרה, יש סיכוי שאתם מתחברים למוסיקה אינטנסיבית, חזקה, ומורכבת, כגון רוק קלאסי, פאנק, מטאל, ופופ עצמתי. באופן כללי אלה המעדיפים מוסיקה אנרגטית, אופטימית,  וקצבית כמו מוסיקה לטינית, אלקטרונית, אסיד ג'אז, ופופ אירופאי יהיו מוחצנים יותר, נעימי סבר ובעלי יכולת אתלטית, אך הם לא יחלקו את אותה נטייה פוליטית, מצב סוציו-אקונומי ורמת משכל של אלו המעדיפים מוסיקה מופשטת ומורכבת יותר.

דיוויד גרינברג, פסיכולוג מאוניברסיטת קיימברידג' אשר לקח חלק במחקר, אומר: "על ידי שימוש במספר משתתפים גדול, גילינו כי נטיות מוסיקליות משיקות באופן ישיר למבנה האישיות שלנו בכל מובן שניתן לחשוב עליו. התיאוריה היא שאנשים אמפטיים יתעניינו יותר במאפיינים הרגשיים של המוסיקה ובמידת ההשפעה הרגשית עליהם, לעומת אנשים הנוטים לתבניתיות ושיטתיות, אשר יעריכו לאין שיעור איכויות מבניות וצורות מורכבות במוסיקה, תוך דגש על אלמנטים אינסטרומנטליים ואופן שילובם הייחודי." עוד ממצא מעניין הראה שאנשים שאוהבים גם מוסיקה שקטה וגם מוסיקה אינטנסיבית נוטים לקבל תוצאות דומות במבחנים הבודקים כושר אמפטיה ויכולת ארגון, מה שמצביע על צורת חשיבה מאוזנת.

חכם או שטחי?

זו לא הפעם הראשונה בה פסיכולוגים מצאו קשר בין טעם מוסיקלי ומבנה אישיות. בטח לא פעם תהיתם האם אנשים שופטים אתכם על פי המוסיקה המועדפת עליכם? או אולי אף הרגשתם אשמה כשעשיתם זאת לאחרים? כשפוגשים אנשים חדשים, תמיד מעניין לדעת לאיזה מוסיקה הם מאזינים. לפעמים נוצר חיבור מיידי ברגע שמגלים שהאדם שלצידך חולק איתך אהבה לאותם האמנים. מצד שני, אם תגלה שהוא אוהב להאזין לסגנון שאתה שונא, זה יכול לגרום לך לסלוד ממנו.

אז ראינו איך סגנונות וטעמים מוסיקליים שונים משפיעים על תכונות אישיות. אין ספק כי טעמו המוסיקלי של אדם יכול לספק לנו מידע לגבי אישיותו. אך האם עלינו לחרוץ גורלה של מערכת יחסים על פי פלייליסט מועדף? המסקנה האישית שלי מכל המחקרים הללו היא שכדאי לנו להיפתח ולהכיר כמה שיותר סגנונות. זה אולי לא ישנה את מבנה האישיות שלנו, אבל זה בהחלט יפתח בפנינו אופקים חדשים. קל מאד לשנוא משהו זר שלא מכירים. אבל קשה מאד לשנוא משהו שמכירים. טעם מוסיקלי בהחלט יכול לתת לנו רושם ראשוני על אדם מסויים, אך בסופו של דבר כולנו אנשים, והמוסיקה על כל גווניה מייצגת את כל צבעי הקשת האנושית, ולכן תפקידה בסופו של דבר לאחד בינינו ולא לפלג.

בשיתוף עם אריק נייסברג – מוסיקאי, פסנתרן ג'ז מוביל ומורה ללימודי פסנתר אונליין.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x