מכסחת דשא חשמלית – איך זה עובד?

ככלל, קיימת מגמה כלל עולמית של מעבר ממנועי בנזין למנועים חשמליים, אם כי אי אפשר להתעלם מהעובדה כי המעבר כלל אינו חלק ומתנהל בעצלתיים ביחס ליתרונות הרבים לכאורה שמציעה טכנולוגיית החשמל. למצב זה ישנן כמה סיבות, ובראשן יכולת העבודה של מנועי החשמל לאורך זמן והרובסטיות המוגבלת שלהם, לפחות ביחס למנועי הבנזין. בנוסף לכך, אחת הבעיות שמקשות יותר על אימוץ הטכנולוגיה החשמלית, ובכלל זה גם בתחום של מכסחת דשא חשמלית, היא הבעיה של אחסון אנרגיה חשמלית. כיום, כלי האחסון הטוב ביותר הוא סוללת ליתיום, אך זו מגיעה עם הסיכונים שלה ועם מגבלות הקיבולת שלה, מה שמעניק לטכנולוגיית הבנזין את היתרון היחסי גם היום.

אחרי שאמרנו את זה, פיתוח של כלים נטענים כדוגמת מכסחת דשא נטענת, מאפשר מגוון יותר ויותר רחב של אפשרויות למי שמעדיף את האופציה החשמלית, בין בגלל הסרבול של התנהלות עם מיכלי דלק, בין בגלל התחזוקה השוטפת שדורשים מנועי הבנזין ואינה נדרשת במנועי חשמל, ובין בגלל העבודה השקטה יחסית של מנועים אלה ביחס למנועי הבנזין. בשורות הבאות נבחן כיצד פועלת מכסחת דשא חשמלית, ומדוע היא זקוקה לתחזוקה פחותה מזו שזקוקה לה מכסחת בנזין.

כיצד עובדת מכסחת דשא חשמלית?

מכסחת דשא חשמלית דומה ברובה למכסחת בנזין. בתחתיתה מותקנים להבים המסתובבים במהירות גבוהה, ומיועדים לכיסוח הדשא. בחלקה האחורי מותקן שק איסוף של גזם הדשא, והמכסחה נוסעת על גבי ארבעה גלגלים שאותם ניתן להגביה ולהנמיך על מנת להתאים את המכסחה לגובה הדשא. הפער נמצא בטכנולוגיה שאחראית על הפעלת המנוע שמניע הכל.

המנוע החשמלי מבוסס על כוח המגנט, ובו שני מגנטים קבועים ורכיב מסתובב שמחליף את הקוטביות שלו בכל סיבוב. החיבור לזרם החשמלי נועד כדי להעניק לאותו רכיב מסתובב את כוח המגנוט בעל הקוטביות ההפוכה לקוטביות של המגנט מולו הוא עומד בכל רגע. בצורה זו, נוצרת דחייה קבועה בין המגנטים הקבועים ובין הרכיב המסתובב, מה שמעניק לו את כוח הסיבוב. ככל שעוצמת החשמל המוזרמת לרכיב גבוהה יותר, כך ההתנגדות בין המגנטים תהיה גבוהה יותר והמנוע יהיה חזק יותר.

מן הסתם, מכסחת דשא חשמלית דורשת כוח רב על מנת להניע קודם כל את הלהבים עצמם, ולאחר מכן גם לעמוד בעומס שנוצר במפגש של הלהבים עם הדשא, עם אבנים ועם רגבי אדמה. המשמעות היא שצריכת החשמל של מכסחת דשא חשמלית היא גבוהה למדי, וזו בשורה פחות טובה למי שמתעניין במכסחת דשא חשמלית נטענת. המשמעות היא שסוללות המכסחה תצטרכנה להיות גדולות ובעלות קיבולת אחסון גדולה, כך שניתן יהיה להפעיל את המכסחה לאורך זמן ובמקסימום כוח. עם זאת, קיימים יצרנים שפיתחו מכסחות דשא נטענות המאפשרות שימוש בשתי סוללות במקביל, וכך להאריך את זמן העבודה.

כיום, ניתן לומר שהטכנולוגיה הגיעה לרמה טובה למדי, המאפשרת גם לגננים מקצועיים לעבוד עם מכסחת דשא נטענת, אך זה אומר שעל הגנן להצטייד בלפחות סוללה אחת או שתיים ספייר, כדי להשלים יום עבודה שלם ללא נגישות לשקע חשמלי.

שחיקה נמוכה, תחזוקה נמוכה

יתרון חשוב של מכסחת דשא חשמלית נטענת ושל מכסחת דשא חשמלית בכלל הוא השחיקה הנמוכה יחסית של חלקי המנוע. בעוד מנוע הבנזין מבוסס על בוכנות הפועלות בתנאי חיכוך גבוה, המנוע החשמלי מבוסס על כוח המגנט, כך שיצירת סיבובי המנוע אינם כרוכים כלל בחיכוך של מתכת זו לזו. מהסיבה הזו, במכסחת בנזין יש להקפיד טיפולי תחזוקה שוטפים ועל מילוי תערובת שמן ודלק, בעוד מכסחת דשא חשמלית נטענת אינה דורשת כמעט כל תחזוקה, למעט החלפת סוללות מעת לעת, ברגע שאלו מאבדות חלק ניכר מקיבולת אחסון האנרגיה שלהן.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x