מנדף כימי

מנדפים למעבדות – מה זה ומדוע זה חשוב?

כל מי שעובד במעבדת מחקר, מעבדת ייצור או מעבדה אחרת מכיר בחשיבות של עבודה בסביבה סטרילית במיוחד. חשוב מאוד לבודד את חומרי הגלם שעובדים עמם או בודקים אותם, למנוע את הכניסה של חומרים לא רצויים וכמובן למנוע מחומרים רעילים להגיע אל דרכי הנשימה של העובדים הפועלים במקום. לא משנה אם מדובר במעבדה המיועדת לתעשייה וייצור או מעבדה העוסקת במחקר – חשוב לשמור על בידוד וסטריליות וברוב המבקרים יש לבודד את החומרים מחומרים אחרים.

מדוע חשוב שהמעבדה תהיה סטרילית?

בעבודה עם דגימות או בייצור של מוצרים בתחומים שונים העבודה מתבצעת עם חומרי גלם אשר נודפים מהם חומרים כימיים שונים, מרביתם רעילים מאוד ואסור שיגיעו אל דרכי הנשימה של העובדים. לכן עושים שימוש במנדפים ועובדים עם חומרי הגלם בתוך מנדפים אשר מסננים את החומרים הללו ופולטים אוויר נקי אל חלל החדר או מחוץ למפעל. מלבד החשיבות לשמירה על בריאות העובדים הרי שחשוב גם לשמור על ייצור סטרילי את החומרים הללו למניעת אסונות עתידיים (לדוגמה במקרה של ייצור תרופות, חומרי ניקיון, רכיבים לכלי נשק ועוד). 

מהם מנדפים למעבדות וכיצד הם בנויים?

המדפים בנויים כמו מעין אקווריום זכוכית שאליו מחוברים מסנני אוויר מיוחדים. ברוב המנדפים יש חלון נפתח שבאמצעות ניתן להכניס את הידיים כדי לעבוד עם חומר הגלם. במנדפים בעלי רמת אטימות ובידוד גבוהים במקום חלון יש כפפות מיוחדות המותקנות ישירות על הזכוכית והעבודה בתוך המנדף מתבצעת דרך אותן הכפפות. מסנני האוויר המחוברים למנדפים נועדו על מנת לשאוב ולסנן את האוויר עם הרעלנים העשויים להיפלט מחומרי הגלם עמם עובדים. המסננים מטהרים את הרעלים ופולטים אוויר נקי מצידו השני של צינור המסנן. 

רמות סינון שונות

כדאי לדעת שיש מנדפים עם רמות סינון שונות ורמת אטימות שונה. זאת מכיוון שיש חומרי גלם יותר מסוכנים ולכן אמצעי הזהירות צריכים להיות חזקים יותר בהתאם. כאמור המסננים משמשים לטיהור האוויר בצורה מלאה יותר ופולטים את האוויר המסונן אל החלל החיצוני של המבנה ולא חזרה אל תוך חדר המעבדה הוא המנדף נמצא כמו במקרה של מנדפים קטנים יותר עם סננים פשוטים יותר. 

סוגים שונים של מנדפים לשימושים שונים

המנדפים מגיעים מסוגים שונים ומותאמים לעבודה עם חומרי גלם שונים. יש מנדף למינרי, מנדף ביולוגי, מנדף ביולוגי אטום, מנדפים ניידים ומנדפים לא ניידים. יש גם מנדפים גדולים יותר המיועדים לעבודה של 2 אנשים ויותר באותו מנדף בו זמנית.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x